Sarajevo – spoj istoka i zapada
Čak i ako nikada niste bili u Sarajevu, verovatno ste negde u prolazu čuli da je to mesto gde se susreću istok i zapad. Bilo da Sarajevo obilazite organizovano preko neke agencije, ili sami u sopstvenoj organizaciji, pokušali smo da izdvojimo ono što nikako ne biste smeli da propustite. Svakako je to samo jedan mali deo, ali kada ga jednom posetite, Sarajevo je grad kome ćete se uvek vraćati.
Baščaršija
Stari deo grada je duša svake prestonice , a kada je reč o Sarajevu, ta duša je izuzetno bogata i živopisna. Baščaršiju čini mreža uskih uličica popločanih kamenom, u kojima se oseti intenzivan orijentalni šmek. Brojne zanatske radnje u kojima se izrađuju rukotvorine od bakra, tradicionalne prostirke, trgovine koje prodaju tradicionalne bosanske i turske slatkiše, praznik su i za oči i za nepce. Vaše oči i um će biti zaokupljeni razgledanjem ručno rađenog posuđa, šarenih svjetiljki sa prigušenim svetlima, a nos će vam zagolicati miris sveže pečenih ćevapa, pita – sirnica (nikako nemojte tražiti burek, to je za Bosance skoro pa uvreda!), baklava sa najrazličitijim punjenjem, raznobojnih ratluka.

Gradska većnica
Gradska većnica predstavlja najimpozantniju građevinu Sarajeva . Građena je od 1892. do 1894. godine po uzoru na džamiju i medresu Hasana II u Kairu, a svečano otvaranje je održano 1896. godine. Atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda izvršen je 1914. godine, upravo nakon njegove posete gradskoj većnici. Od 1947. godine, Gradska većnica počinje da gubi svoju administrativnu ulogu i postaje sedište Akademije nauke i umetnosti, kao i glavne biblioteke.
Tokom poslednjeg rata u Bosni i Hercegovini, u noći 25. na 26. avgust 1992. godine Gradska većnica je direktno pogođena artiljerijskim granatama, što je dovelo do požara u kome je izgorela celokupna unutrašnjost zgrade sa 90% bibliotečkog fonda, koji je uključivao i retke rukopise od neprocenjive vrednosti. Tri radnice koje su tokom rata sa svojim porodicama stanovale i radile u biblioteci, uspele su da spasu manji deo knjiga. Obnova većnice je započela 1996. godine, a zbog kompleksnosti radova i nedostatka finansijskih sredstava, trajala je sve do 2014. godine, kada je zgrada ponovo otvorena za posete. Ulaz se naplaćuje 5 KM za odrasle osobe (odnosno 3 KM za učenike, studente i penzionere) i svakako je treba obići.
Latinska ćuprija
Kao i skoro svaka druga prestonica, tako i Sarajevo ima svoju reku (Miljacka), a gde je reka tu su i mostovi. Ono što su Karlov most u Pragu i Lančani most u Budimpešti, to je u Sarajevu Latinska ćuprija. Iako možda ne toliko impresivne arhitekture kao pomenuti mostovi, Latinska ćuprija ima daleko atraktivniju istorijsku pozadinu. Ovo je jedan od najstarijih mostova u Sarajevu, a značajan je po činjenici da je upravo u njegovoj neposrednoj blizini Gavrilo Princip izvršio atentat na austrougarskog prestolonaslednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, što je bio povod za Prvi svetski rat. Most je od 1918. do 1992. nosio naziv Principov most, nakon čega mu je vraćen stari naziv.
